Oracle Solaris

Solaris, orijinali Sun Microsystems tarafından geliştirilmiş UNIX işletim sistemidir. 1993 yılında halefi olan SunOS işletim sisteminin yerini almıştır. Ocak 2010'da Oracle firmasının Sun firmasını satın almasıyla Oracle Solaris olarak anılmaya başlanmıştır.

Solaris özellikle SPARC sistemler üzerinde sağladığı esnekliği; DTrace, ZFS ve Time Slider gibi yenilikçi buluşları getirmesiyle tanınmaktadır. Solaris SPARC tabanlı sistemleri, x86 tabanlı sistemleri ve Oracle firmasının ya da diğer üreticilerin sağladıkları sunucuları ve iş istasyonlarını desteklemektedir. Solaris Tek Unix Özelliklerine (Single Unix Specification) uygun olarak kayıt edilmiştir.

Solaris tarihsel sürecinde olarak tescilli bir yazılım olarak geliştirilmiştir. Haziran 2005 ayında Sun firması Solaris kodunun coğunu CDDL lisansıyla yayınlamış, OpenSolaris açık kaynak projesini başlatmıştır. OpenSolaris ile Sun, yazılım etrafında toplamış bir kullanıcı ve geliştirici topluluğu kurmayı amaçlamıştır. Ocak 2010'da Sun Microsystems firmasının satılmasıyla, Oracle firması OpenSolaris dağıtımından ve geliştirme modeline devam etmemeyi tercih etmiştir. Oracle bu kararını çalışanlarına açıklamadan on gün öncesinde karar çalışanlara sızmış, Garrett D'Amore Solaris kernelinin bir çatallaması ve Oracle Solaris'e karşı gelişen bir alternatif olması planlanan illumos projesini duyurmuştur.

Ağustos 2010 ayında Oracle Solaris kernelinin güncellemerinin kaynak kodunu kamuya açık olarak yayınlanmasını bırakmış, Solaris 11 işletim sistemini kapalı kaynaklı tescilli yazılım yazılım haline dönüştürmüştür. Ancak Oracle Teknoloji Network'ü (Oracle Technology Network - OTN) üzerinden endüstriyel ortaklar geliştirilen kaynak koda erişme imkanına sahiptirler. Solaris 11'in açık kaynak kodlu kısımları Oracle üzerinden indirilebilir durumdadır.

Oracle ZFS Storage Appliance, maliyeti, karmaşıklığı ve kapasiteyi azaltmak için kurumsal sınıf ağa bağlı depolama (NAS) özellikleri sunar. Uygulama yazılımı tasarlanmış depolama sistemleri, benzersiz Oracle yazılımı entegrasyonu, yüksek performansı ve üstün verimlilik sunar. Oracle ZFS Storage Appliance, Oracle tasarlanmış sistemlerinin, Oracle SuperCluster, Oracle Virtual Compute Appliance ve Oracle sunucularının yüksek işlem hacmi gereksinimlerini tamamlayan sağlam bir veri depolama platformu sunar. Karışık yük iş yükü gerektiren kurumsal uygulama yazılımları, sanallaştırma, depolama konsolidasyonu, test ve geliştirme, operasyonel karar destek sistemi/veri ambarlama ve veri koruması için NAS kullanan müşteriler için anında alan, yönetim ve maliyet avantajı sağlar.